Dzień trzeci
Dzisiaj czeka mnie pracowity dzień. Po pierwsze, mam aż dwie osoby do przesłuchania. Po drugie, pojawił się w śledztwie ciekawy trop. Zaczynam rozumieć, dlaczego Żywiecki chciał, aby sprawą zajął się ktoś z zewnątrz.
Zaszedł dziś do mnie na chwilę. Powiedział, że chce widzieć mnie po godzinach.
“Sprawdzimy, jak sobie radzisz”, powiedział.
Nie powiem. Zrobiło mi się gorąco.
Przesłuchanie Nr 03 – Rozalia Tyszka
Na dzisiaj zaplanowane mam dwie rozmowy z kolejnymi podejrzanymi w sprawie śmierci Bernarda. Pierwszą osobą na liście, jest prawniczka firmy należącej do ofiary, panna Rozalia Tyszka.
Przesłuchanie Nr 04 – Edward Kamiński
Uf, przesłuchania są naprawdę męczące, szczególnie kiedy rozmawia się w jeden dzień z dwiema różnymi osobami. Nigdy nie wiem, czy rozmawiam właśnie z osobą, która dopuściła się tej morderczej zbrodni, czy z zupełnie niewinnym człowiekiem. Brakuje mi doświadczenia w tych sprawach, ale na pewno udało mi się zgromadzić kolejne ważne informacje po rozmowie z Edwardem Kamińskim.
Poszlaka Nr 04 – Artykuły o Komisarzu Rządu
Biurko Bernarda Filipczaka niemalże doszczętnie spłonęło w wyniku podpalenia. Pozostałości nadal są badane. Sprzątaczka zeznała jednak, że na biurku w ostatnim czasie leżały dwie gazety z widocznymi dwoma artykułami dotyczącymi stanowiska Komisarza Rządu. Potwierdzono, że były to poniższe dwa artykuły.
Poszlaka Nr 05 – Artykuły o budowie Poczty Polskiej w Gdyni
Służba państwa Filipczaków dostarczyła do biura śledczego znalezione w zeszłym tygodniu stare gazety lokalne, które wylądowały w śmieciach. Podejrzenia zwróciły na siebie tym, że brakowało w nich wyciętych przez kogoś specjalnie artykułów.
Po śmierci Bernarda Filipczaka postanowili odnaleźć gazety i dostarczyć je jako potencjalny materiał dowodowy.
Po przejrzeniu wyciętych fragmentów, udało się ustalić, jakie artykuły zostały wycięte. Pochodzą one kolejno z marca oraz października 1928 r.
Raport posterunkowego Nr 02
Notatka wywiadowcy policyjnego. Dotyczy obserwacji z rewizji na miejscu zbrodni.