Dzień trzeci

Dzi­siaj cze­ka mnie pra­co­wi­ty dzień. Po pierw­sze, mam aż dwie oso­by do prze­słu­cha­nia. Po dru­gie, poja­wił się w śledz­twie cie­ka­wy trop. Zaczy­nam rozu­mieć, dla­cze­go Żywiec­ki chciał, aby spra­wą zajął się ktoś z zewnątrz. 

Zaszedł dziś do mnie na chwi­lę. Powie­dział, że chce widzieć mnie po godzinach.

“Spraw­dzi­my, jak sobie radzisz”, powiedział.

Nie powiem. Zro­bi­ło mi się gorąco. 

Przesłuchanie Nr 03 – Rozalia Tyszka

Na dzi­siaj zapla­no­wa­ne mam dwie roz­mo­wy z kolej­ny­mi podej­rza­ny­mi w spra­wie śmier­ci Ber­nar­da. Pierw­szą oso­bą na liście, jest praw­nicz­ka fir­my nale­żą­cej do ofia­ry, pan­na Roza­lia Tyszka.

Przesłuchanie Nr 04 – Edward Kamiński

Uf, prze­słu­cha­nia są napraw­dę męczą­ce, szcze­gól­nie kie­dy roz­ma­wia się w jeden dzień z dwie­ma róż­ny­mi oso­ba­mi. Nigdy nie wiem, czy roz­ma­wiam wła­śnie z oso­bą, któ­ra dopu­ści­ła się tej mor­der­czej zbrod­ni, czy z zupeł­nie nie­win­nym czło­wie­kiem. Bra­ku­je mi doświad­cze­nia w tych spra­wach, ale na pew­no uda­ło mi się zgro­ma­dzić kolej­ne waż­ne infor­ma­cje po roz­mo­wie z Edwar­dem Kamińskim.

Poszlaka Nr 04 – Artykuły o Komisarzu Rządu

Biur­ko Ber­nar­da Filip­cza­ka nie­mal­że doszczęt­nie spło­nę­ło w wyni­ku pod­pa­le­nia. Pozo­sta­ło­ści nadal są bada­ne. Sprzą­tacz­ka zezna­ła jed­nak, że na biur­ku w ostat­nim cza­sie leża­ły dwie gaze­ty z widocz­ny­mi dwo­ma arty­ku­ła­mi doty­czą­cy­mi sta­no­wi­ska Komi­sa­rza Rzą­du. Potwier­dzo­no, że były to poniż­sze dwa artykuły.

Poszlaka Nr 05 – Artykuły o budowie Poczty Polskiej w Gdyni

Służ­ba pań­stwa Filip­cza­ków dostar­czy­ła do biu­ra śled­cze­go zna­le­zio­ne w zeszłym tygo­dniu sta­re gaze­ty lokal­ne, któ­re wylą­do­wa­ły w śmie­ciach. Podej­rze­nia zwró­ci­ły na sie­bie tym, że bra­ko­wa­ło w nich wycię­tych przez kogoś spe­cjal­nie artykułów. 

Po śmier­ci Ber­nar­da Filip­cza­ka posta­no­wi­li odna­leźć gaze­ty i dostar­czyć je jako poten­cjal­ny mate­riał dowodowy. 

Po przej­rze­niu wycię­tych frag­men­tów, uda­ło się usta­lić, jakie arty­ku­ły zosta­ły wycię­te. Pocho­dzą one kolej­no z mar­ca oraz paź­dzier­ni­ka 1928 r.

Raport posterunkowego Nr 02

Notat­ka wywia­dow­cy poli­cyj­ne­go. Doty­czy obser­wa­cji z rewi­zji na miej­scu zbrodni.